Historie obce Řikonín


Kaple sv. Jiljí v Řikoníně


Rozkládá se v Křižanovské vrchovině v malebném údolí říčky Libochůvky, přibližně 9 km západně od Tišnova, podél hlavní trati Českých drah Brno – Havlíčkův Brod. Žije zde kolem 40ti obyvatel.


První zmínka o obci pochází již z roku 1230. Ještě roku 1365 byl název obce udáván jako Rzicowin. Od roku 1407 je již používán název Řikonín.


K místním památkám patří kaplička svatého Jiljí na návsi, vystavěná kolem roku 1874. Druhá kaplička, zasvěcená Panně Marii, byla vybudována nad obcí v roce 1899. Za řekou Libochůvkou se nachází historický Balákův, dříve Severův mlýn, na jehož území byla původně obecní pazderna, kde bydlel obecní pastýř. 300 metrů od obce po polní cestě je dřevěný kříž, postavený v roce 1949. Dřevěný kříž nad Balákovým mlýnem má letopočet 1877. Nedaleko něj je místo zvané „U zabitého“, označené kamenem z roku 1795. Podle pověsti zde skonal násilnou smrtí jeden ze dvou znesvářených majitelů sousedních pozemků.


Nedaleko Řikonína v osadě Kutiny se 11. 12. 1970 stala jedna z největších železničních nehod. Na trať byla vpuštěna lokomotiva, díky které vykolejil nákladní vlak. Rychlík Express Pannonia narazil do vykolejeného nákladního vlaku a dva jeho osobní vozy spadly z viaduktu. Při nehodě zahynulo více jak 30 lidí.